اسکرابر شن شور

اسکرابر شن شور چیست؟

در مرحله اول باید برایتان توضیح دهیم که اسکرابر شن شور چه نوع دستگاه هایی هستند و به چه دلیلی در صنعت سنگ شکن از آن ها استفاده می کنند.

از شن شور اسکرابر یا مخلوط شور ها جهت پاکسازی و شست و شوی مواد های اولیه و مصالح استفاده می کنند. همانطور که می دانید پس از عمل سنگ شکن، مقدار بسیار زیادی گل و لای در بین مصالح باقی می ماند که با استفاده از این دستگاه ها آن ها را پاک سازی یا به عبارتی جدا سازی می کنند.

سه روش جهت عملیات جداسازی گل و لای و همچنین ذرات بهم چسبیده ی موجود در شن و ماسه وجود دارد. روش اول مالش دادن آن ها به یکدیگر است. در روش دوم ذرات شن را پرتاب و به آن ها ضربه می زنند. در سومین روش شن و ماسه ها را با توجه به فشار حاصل از وزن در داخل آب می ریزند.

با توجه به تعاریف بالا قطعا متوجه شده اید که اسکرابر شن شور نقش مهمی در پاک سازی مصالح یا مواد اولیه دارند.

با ما همراه باشید تا در ادامه این مقاله اطلاعاتی مفیدی در مورد ویژگی اسکرابر ها، خصوصیات مهم این دستگاه ها و مدل های متفاوت آن، علت اصلی استفاده ازاسکرابر ها یا همان مخلوط شور ها، نحوه استفاده از آن ها و کاربرد های مهم آن، مشخصات فنی این دستگاه ها و… را به شما ارائه دهیم.

 

 

 

 

در چه مکان هایی از شن شور ها یا همان اسکرابر استفاده می شود؟

قطعا برای شما این سوال پیش خواهد آمد که در چه محیط هایی از اسکرابر ها استفاده می کنند. از اسکرابر ها در کارگاه های ساختمانی، معادن های سنگ، ایستگاه های تولید برق، کارگاه شن پاش، ساخت یا آماده سازی سد های سیمانی استفاده می شود.

کاربرد های اسکرابر:

یکی دیگر از مهم ترین مباحثی که در این مقاله به آن می پردازیم، کاربرد های اسکرابر است. با ما همراه باشید تا در ادامه این کاربرد ها را برایتان شرح دهیم.

 • مهم ترین و اساسی ترین کاربرد اسکرابر در بخش فن آوری شن و ماسه در معدن ها یا کارگاه ها می باشد.
 • این دستگاه ها شن و ماسه ها را پاکسازی می کنند و آن ها را برای استفاده آماده می کنند.
 • با استفاده از این دستگاه غبار موجود در معادن را می گیرند.
 • محصولات موجود در کارگاه های سنگ شکن را به راحتی تفکیک می کنند.
 • از طریق دستگاه های اسکرابر بسیاری از مواد معدنی مانند ماسه ها را فرآوری می کنند.

 • از مهم ترین ویژگی ها یا کاربرد های اسکرابر می شود به این اشاره کرد که این دستگاه ها می توانند در هر شرایط جوی و دمایی کار کنند.

یکی دیگر از دلایل استفاده زیاد از این دستگاه ها این است که اسکرابر ها دارای سطح ایمنی بسیار بالایی هستند.

اسکرابر شن شور

اسکرابر شن شور

دلیل حیاتی استفاده از اسکرابر ها چیست؟

با توجه به مطالبی که در پاراگراف بالا ذکر شد، قطعا متوجه شدید که اسکرابر ها جز بهترین شست و شو دهنده های شن و ماسه محسوب می شوند. گاهی سنگ دانه هایی که از معادن استخراج می شوند، دارای مقدار بسیار زیادی خاک یا گل می باشند. ما با استفاده از دستگاه های شن شور یا همان اسکرابر ها مواد های زائد را از سنگ دانه ها جدا می کنیم. در صورتی که مواد های زائد از سنگ دانه ها جدا نشوند، مشکلات بسیاری مانند پایین آمدن کیفیت مصالح در پیش دارید.

اسکرابر ها به چه شکلی عمل می کنند:

عملکرد این دستگاه ها بسیار آسان است. هنگامی که سنگ دانه ها درون این دستگاه ها به صورت حرکت های دورانی در داخل لوله های مرکزی ریخته می شود. مصالح در اثر سایش بر روی همدیگر پاکسازی می شوند و گل و لای میان آن ها از بین می روند.

اسکرابر ها توانایی شست و شوی مصالح درشت را دارند، زیرا این دستگاه ها به گونه ای طراحی شدند که می توانند ظرفیت بالایی را تحمل کنند.

مشخصات فنی دستگاه شن شور اسکرابر:

 • اسکرابر ها دارای بدنه ای لوله ای هستند. بدنه های این دستگاه از ورق های ضد سایش ساخته شده است.
 • اسکرابر ها دارای یک سری رینگ و غلطک می باشند. جنس غلطک به کار رفته در این دستگاه ها فولادی است.
 • دستگاه های اسکرابر دارای سیستم انتقال قدرت به شکل زنجیری می باشد.
 • در داخل این دستگاه ها از پره های قابل تعویض استفاده شده است که کاملا ضد سایش می باشد.

ماسه شور اسکرابر

برای ساخت بتن، ملات، آسفالت و… باید حتما از شن یا ماسه ی تمیز استفاده کرد. در صورتی که شن یا ماسه تمیز نباشد، موادی که از طریق آن ساخته می شود، مطمئنا دارای کیفیت چندان بالایی نیست و استحکام بالایی ندارد. با توجه به این مطالب فراموش نکنید که مصالح باید عاری از خاک یا ریز دانه های درشت یا سست باشد.

در پاراگراف پایین عملکرد دستگاه ماسه شور را با ذکر مثال برایتان شرح می دهیم.

فرض کنید که مصالح شما درون این دستگاه ها غوطه ور می باشند. در وسط این دستگاه جسمی مارپیچ شکل وجود دارد. در نتیجه مصالح از طریق این مارپیچ به سمت بالا می رود. در طی این مراحل ماسه به صورت کامل و به راحتی شسته می شود. در نتیجه ماسه ای که در انتها به دست شما می رسد، کاملا یک دست و پاک است.

در عملیات ماسه شوری بعضی از مسائل بسیار مهم و موثر هستند، این مسایل شامل موارد زیر می شود:

 1. قطر حلزونی
 2. حجم حوضچه
 3. میزان و سرعت چرخش
 4. گام و طول مارپیچ

مزایای استفاده از اسکرابر در صنعت تولید شن و ماسه

همانطور که در مطالب فوق گفته شد مصالح با کیفیت به مصالحی گفته می شود که تمیز باشد و همچنین عاری از ریز دانه و خاک باشد. چنین شن یا ماسه ای دارای جایگاه ویژه ای در بخش ساخت ملاط ها و بتن یا آسفالت دارد. جالب است که بدانید شن و ماسه هایی که در کارخانه های سنگ شکن یا رودخانه ها وجود دارد، جز بهترین مصالح شناخته می شوند که دارای استحکام بالایی است. دلیل این کیفیت بالا وجود آب ، سایش و شکل این ذرات می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر