سنگ شکن فکی

سنگ شکن فکی :

سنگ شکن های فکی دستگاهی که به عنوان سنگ شکن اولیه استفاده می شوند . ازاهداف آن  می توان به کاهش اندازه سنگ ها به ابعاد مختلف و فرستادن آنها به مراحل بعدی در یک سیستم خردایش اشاره کرد .  دستگاه سنگ شکن فکی در فشرده سازی کاربرد دارد و دارای یک فک ثابت و یک فک متحرک است . فک متحرک سنگ شکن های فکی کار فشرده سازی مواد را بر عهده دارد به صورتی که مواد را به اندازه دلخواه خرد می سازد یا اینکه از طریق فک پایین سنگ شکن که به آن دهانه تخلیه می گویند خارج می شود عمدتا در مرحله اولیه کاهش مواد در چندین کاربرد ، شامل معدن های سنگی ، ماسه ها ، شن ها ، استخراج کردن از معادن ،تخریب ساختمان و بازیافت آن و غیره مورد استفاده قرار می گیرد . چرخ دنده خرد کن فک ، صفحات ضامن ، گودال ، شافت خارج از مرکز و موتور رانندگی عمل خردایش را ایجاد می کند و انرژی مورد نیاز برای شکستن مواد را فراهم می کند. سبک های مختلفی ازدستگاه ها وجود دارد که متداول ترین آنها فک خارج از مرکز خارج از سر (نشان داده شده در بالا) یا فک دو ضامن است .

اعضای تشکیل دهنده سنگ شکن فکی :

 1. فک متحرک
 2. فک ثابت
 3. شفت خارج از مرکز
 4. توگل
 5. تنظیم کننده توگل
 6. فلایویل

دستگاه های سنگ شکن با توجه به نیازهای برنامه ، در انواع مختلف گزینه های ثابت ، دارای قابلیت حمل چرخدار و نصب شده روی پیست موجود هستند . دستگاه های سنگ شکن اکثرأ توسط اندازه ی دهانه بالایی محل ورود مواد تعیین می گردند . دهانه ها معمولاً مستطیل یا مربع بوده و به اینچ ارجاع می شوند. به عنوان مثال ، یک سنگ شکن فکی 3244 یا 32 × 44 دارای بازشدگی 32 در 44 است که 32 شکاف در بالای بین قالب های فک و 44 عرض بین صفحات جانبی است .

در ساخت قطعات فک شامل : پیچ و مهره ماردون ، پیچ های یاتاقان ، پیچ های مهار شانه فک و عصایی از فولاد خاص استفاده گردیده تا در مواقع خاص استحکام لازم را داشته باشند.

در ساختار بغل بند سنگ شکن فکی از فولاد ضد سایش ST52 استفاده شده است که نسبت به بغل بندهای معمولی دارای مقاومت و طول عمر بیش تری است.

توگل سنگ شکن فکی به صورت ریخته گری از فولاد کربنی بوده و ازتوگلهای آهنگری شده استفاده نمی گردد.

سنگ شکن ها دارای تنوع زیادی هستند که می توانید برای دیدن لیست کامل آنها  به صفحه سنگ شکن مراجعه کنید .مدل سنگ شکن فکی در اولین مرحله سنگ شکنی قرار دارد و کار خرد کردن  سنگ ها و فرآوری مواد معدنی و ماسه و شن را بر عهده دارد .

از اصلی ترین شکل دستگاه سنگ شکن ها، با نام سنگ شکن فکی در معادن  سنگ استفاده و بهره برداری می شود  این نوع از سنگ شکن ها در خرد کردن کانی ها و سنگ های درشت یا  بزرگتر از 20 سانتی متر استفاده می شود .

انواع سنگ شکن های فکی :

دارای دو نوع است :

 1. تک بازویی (تک توگل) :

این نوع دستگاه ها دارای دهانه تغذیه کوچکی هستند و برای سنگ هایی که تقریبا سخت هستند استفاده می شوند ، حرکت فک متحرک در این دستگاه به صورت هم زمان بالا و پایین و جلو و عقب است .

"<yoastmark

 

 1. دو بازویی (جفت توگل) :

این نوع دستگاه ها دارای دهانه تغذیه بزرگی هستند تا بتواند سنگ های بزرگ ها خرد کند و برای سنگ هایی که سختی  بسیار بالایی دارند مناسب است ، حرکت فک متحرک در دستگاه های جفت توگل به صورت جلو وعقب و به طور نوسانی است.

"<yoastmark

ویژگی های سنگ شکن فکی :

 • این دستگاه به علت ظرفیت بالای خود در خط تولید بزرگ کارخانه ها قرار دارند.
 • دهانه خروجی را میتوان به اندازه دلخواه تغییر داد .
 • قیمت پایین تری نسبت به دستگاه های سنگ شکن دیگر دارد .
 • عوض کردن سریع و آسان قطعات یدکی
 • سرویس و نگهداری آسان و به صرفه
 • مقاومت بیشتر و فرسایش کمتر نسبت به سایر سنگ شکن ها
 • عملکرد مطمئن و طراحی زیبا
 • پایداری بالای آن و استفاده از سیستم روغن کاری باعث می شود هزینه های تعمیرو نگهداری به حداقل برسد .
 • محصول نهایی یک اندازه و یک دست است .
 • از کم اصطلاک ترین دستگاه های سنگ شکن است .
 • ساییدگی در اینسنگ شکن ها بسیار کم است .
 • سرعت بالایی دارد .

مزایا و معایب سنگ شکن فکی :

به دلیل اینکه دارای ساختار ساده ای است که در بخش های مختلفی از جمله صنایع نوعی ابزار پایه و مقدماتی وجود دارد و برای کاهش ابعاد و اندازه انواع سنگ ها در بیشتر مواقع از این نوع سنگ شکن استفاده می شود .

سنگ شکن فکی سنگ هایی مثل کلینکر، سنگ آهن، کوارتزیت و … را که بسیار سخت و فرسایشی هستند به آسانی خرد می کند از مهم ترین مزایای سنگ شکن فکی می توان به موارد زیر اشاره کرد :.

 • ظرفیت بالا
 • نگهداری آسان و به صرفه
 • بدنه محکم
 • عملکرد پایدار
 •   استحکام و قدرت بالا
 •   استهلاک پایین
 •  سیستم روغنکاری بسیار ساده
 •  هزینه های پایین قطعات یدکی
 •  تعمیر ونگهداری آسان

از مهم ترین معایب سنگ شکن فکی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

1-چون بین دو فک شیب وجود دارد ممکن است عملیات خرد کردن سنگ ها یکنواخت انجام نشود .

2- عملیات خرد کردن دانه ها فقط در موقع رفت انجام می شود فک متحرک در حالت برگشت هیچ عملی انجام نمی دهد فلذا در هر دوره نصف انرژی هدر می رود .

3-بخش پایین فک متحرک به دلیل اینکه مدام در تماس است دچار ساییدگی می شود .

نحوه عملکرد دستگاه :

دو فک ؛ یکی ثابت و دیگری متحرک در سنگ شکن های فکی وجود دارد ؛ سنگ ها بین این دو فک قرار می گیرند و فشار و ضربه بالایی به آن وارد می شود که باعث خرد شدن سنگ ها می شود . باید توجه داشت که این نوع سنگ شکن ها برای مراحل اولیه خرد کردن سنگ ها استفاده می شود.

 

مکانیزم دستگاه

مکانیزم دستگاه

 

برای خردایش هر تن سنگ در این دستگاه انرژی مصرف می شود که علاوه بر میزان سخت بودن سنگ به ظرفیت سنگ شکن نیز بستگی دارد و با افزایش ظرفیت تولید، از مصرف انرژی کاسته می شود.

جنس قطعات تشکیل دهنده سنگ شکن های فکی از چیست؟

فولاد منگنز ، فولاد آلیاژی ای است که دارای تقریبا 13% منگنز است ، مقاومت این نوع فولاد در برابر ساییده شدن و ضربه بسیار بالا است به همین دلیل بدنه این دستگاه ها که در برابر سایش قرار دارند را از جنس فولاد منگنز می سازند ؛ همین مقاومت در برابر ساییدگی باعث مشود قطعات دستگاه عمر بالایی داشته باشند که در نتیجه ی آن هزینه های مربوط به نگهداری دستگاه کاهش می یابد.

جنس پیچ و مهره های دستگاه سنگ شکن فکی از فولاد های فرگوته ( آبدار ) است ؛ از این نوع فولاد برای ساخت قطعاتی که نیاز به آبکاری ندارند استفاده می شود ، استفاده از این نوع فولاد باعث افزایش عمر این محصولات می شود. جنس زره ها که فک ها را پوشش می دهند از فولاد ریخته گری است که این نوع فولاد هم در برابر سایش مقاوم است. جنس توگل ها از فولاد کربنی است، این نوع فولاد حداکثر درصد وزن کربنی اش به 2.1% میرسد.

جنس اصلی  از جنس فولاد MO 40 است. فولاد MO40 یک فولاد کم آلیاژ از از کروم و نیکل است که در برابر حرارت و سایش مقاومت بالایی دارد.

معایب :

 • عمل خرد کردن یکنواخت نیست .
 • ساییده شدن قسمت پایینی فک متحرک .
 • سنگ های ریز بدون اینکه خرد شوند عبور می کنند .

سنگ شکن های فکی چگونه کار می کنند؟

سنگ شکن فکی ، نیروی فشار برای شکستن مواد استفاده می شود. این فشار مکانیکی توسط دو فک  که یکی ثابت و دیگری متحرک است به دست می آید. این دو قالب عمودی فک منگنز یک حفره V شکل به نام محفظه خرد کردن ایجاد می کنند که در آن قسمت بالای محفظه خرد کردن بزرگتر از پایین است. که بر اساس دهانه بالایی محفظه سنگ شکن اندازه می شوند

دهانه باریکتر پایین محفظه خرد کن برای اندازه گیری مواد تخلیه استفاده می شود. یک صفحه ضامن و میله های کششی پیتمن را نزدیک پایین فک تاب متحرک محکم نگه می دارد. صفحه ضامن طوری طراحی شده است که مانند فیوز عمل کند و در صورت وارد شدن یک ماده غیرقابل خرد شدن به محفظه خرد کن از سنگ شکن محافظت کند. به عنوان یک قاعده، سنگ شکن های فکی دارای نسبت 6:1 یا 8:1 برای خرد کردن مواد می باشند. هنوز هم از نمونه  32×54 استفاده می کنیم، اندازه بالای خوراک وارد شده به محفظه سنگ شکن باید از قانون F80 پیروی کند که 80٪ از مواد خوراک با اندازه بالا کوچکتر از دهانه شکاف است. با استفاده از قانون F80 با سنگ شکن فکی 32 x 54، دهانه شکاف 32 اینچی برابرمی باشد و با تغذیه با اندازه 26 اینچی، و با نسبت کاهش 6:1، تنظیم تخلیه حدود 4 اینچ خواهد بود.

از آنجایی که خرد کردن مواد در یک حرکت شفت غیرعادی انجام نمی‌شود، فلایویل‌های سنگین وزن به شفت خارج از مرکز متصل می‌شوند و توسط یک موتور تغذیه می‌شوند. فلایویل ها اینرسی لازم برای خرد کردن مواد را تا زمانی که از دهانه تخلیه عبور کند منتقل می کنند.

 

"<yoastmark

 قیمت دستگاه سنگ شکن فکی

خوشبختانه در ایران نیز دستگاه سنگ شکن فکی می سازند اما لیست قیمت های این دستگاه ها متفاوت است. برای ساختن دستگاه سنگ شکن فکی باید از یک سری محصولات فولادی استفاده کنید و همانطور که در جریان هستید قیمت دلار در بازار متاسفانه ثابت نیست و بسیار دچار نوسان می باشد. به همین علت قیمت این دستگاه همیشه در حال تلاطم می باشد. به همین دلیل هیچگاه نمی شود قیمت کاملا دقیقی برای دستگاه سنگ شکن فکی تعیین کرد. همینطور که مطالب بالاتر برایتان شرح دادیم دستگاه سنگ شکن فکی دارای دو مدل  می باشد. در نتیجه در نظر داشته باشید که قیمت سنگ شکن فکی تک بازویی با قیمت سنگ شکن دو بازویی کاملا متفاوت می باشد.  اما نکته هایی در مورد خرید دستگاه سنگ شکن فکی وجود دارد که بهتر است قبل از اینکه اقدام به خرید کنید کاملا در مورد یک سری نکات اطلاع داشته باشید. با ما همراه باشید تا در ادامه این نکات را برای شما شرح دهیم.

در اولین مرحله باید حتما به ابعاد دستگاه سنگ شکن فکی توجه کنید. درست است که ابعاد دستگاه تغییری در روند کار ایجاد نمی کند اما می تواند ظرفیت این دستگاه را تغییر دهد.

در مرحله دوم که بسیار مهم تر و حیاتی است توجه داشته باشید که جنس قطعات دستگاه سنگ شکن فکی می باشد. در این بخش یک سری سوال وجود دارد که فروشندگان باید به آن پاسخ دهند..اولین سوالی که پیش می آید این است که جهت ساخت شانه فک از چه جنس فولادی استفاده شده است. در مرحله بعدی باید بپرسید که جنس عصایی دستگاه چه می باشد. اما بخش این که بدانید جنس زره سنگ شکن از نوع فولادی می باشد.

عواملی که درپاراگراف بالا ذکر شد می تواند باعث تغییر در عملکرد یا همچنین قیمت دستگاه سنگ شکن فکی شود.

اگر به دنبال استعلام قیمت این دستگاه ها هستید یا می خواهید در مورد نحوه فروش دستگاه سنگ شکن فکی اطلاعات کافی را داشته باشید می توانید با کارشناسان الماس سنگ شکن تماس گرفته و از آن ها راهنمایی بخواهید.

هر تولید کننده یا هر فروشنده ای هدف یکسانی دارد و آن هدف این است که بهتربن محصول را با بهترین کیفیت و به صرفه ترین قیمت برای مشتری های خود تولید کند.شرکت الماس سنگ شکن  با سال ها تجربه در دستگاه های معدن و سنگ شکن توانسته است در بین رقیبان خود جایگاه ویژه ای پیدا کند. یرای مشاوره جهت خرید، قیمت دستگاه سنگ شکن فکی و همچنین تعمیرات سنگ شکن فکی با شماره ۰۹۱۲۵۹۶۵۴۴۷ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر