سنگ شکن کوبیت

ساخت و تولید سنگ شکن کوبیت

از سنگ شکن های کوبیت می توان به عنوان سنگ شکن اولیه ، ثانویه و سوم استفاده کرد. این سنگ شکن با استفاده از نیروی ضربه مواد معدنی را آسیاب می کنند. لازم به ذکر است که کلیه چکش های  سنگ شکن کوبیت تولید شده توسط شرکت ما از Ni Hard ، Hi Chrome یا Manganese ساخته شده و کلیه سندان ها از منگنز ساخته شده اند و یکی از دستگاه های خردایش معدنی می باشد که مواد معدنی را با استفاده از نیروی ضربه خردایش می کنند که نام دیگر آن سنگ شکن ضربه ای نیز می باشد که در دو نوع جک دار و معمولی ساخته شده است و هر دو مدل قابلیت باز شدن و بسته شدن بدنه را دارند..

مزایای استفاده از سنگ شکن کوبیت :

 • قدرت خرد کردن بالا
 • تولید چند ماده خوب برای تولید آسفالت و بتن
 • نگهداری آسان
 • توانایی تنظیم چکش ها
 • توانایی تنظیم سندان ها
 • دسترسی آسان به قطعات یدکی

"<yoastmark

چکش کوبیت:

چکش کوبیت در سنگ شکن های کوبیت یا ضربه ای مورد استفاده قرار می گیرد ، چکش های کوبیت برای خرد کردن به صورت ردیفی در داخل سنگ شکن کیوبیت قرار می گیرند. وقتی ماده مورد نظر وارد واحد خرد کردن می شود ، سنگها بسیار سخت به سندان برخورد می کنند و بدین ترتیب عملیات خرد شدن توسط چکش کوبیت انجام می شود .میزان استفاده از این نوع چکش : این مدل چکش را می توان با توجه به مقیاس سنگشکن استفاده کرد ، به عنوان مثال  این سنگ شکن  که از چکش 120 کوبیت استفاده می کند توانایی تولید 120 تن محصول را در یک ساعت دارد. البته ، بسته به میزان مواد ورودی ، و همچنین محصول خروجی در ابعاد مختلف قابل تنظیم است .

موارد استفاده از چکش کوبیت : چکش کوبیت که در سنگشکن کوبیت مورد استفاده قرار می گیرد برای عملیات خرد کردن در معادن ، راه سازی و … مورد استفاده قرار می گیرد. این روند تکرار می شود تا زمانی که سنگ ها کاملا خرد شوند. سرانجام ، محصول از دستگاه خارج می شود. این دستگاه دارای دو محور است که در هر کدام 6 چکش کوبیت قرار داده شده است. این چکش ها از اجزای مصرفی این  محسوب می شوند. زیرا به دلیل عملیات خرد کردن ، به مرور دچار فرسایش و شکستگی می شوند و به دلیل تخریب ساختار اصلی ، کارآیی خود را از دست می دهند که باید جایگزین شود . در صورت تأخیر در تعویض ، خرد کردن با سنگ شکن با چکش های فرسوده ، به آرامی انجام می شود. در این حالت ، کارایی ، کیفیت و سرعت کار کاهش می یابد.

درابتدا سنگ شکن کوبیت چیست ؟

سنگ شکن کوبیت را می توان به عنوان سنگ شکن های اولیه ، ثانویه و سوم استفاده کرد. این سنگ شکن ها را با استفاده از نیروی ضربه مواد معدنی را آسیاب می کنند. لازم به ذکر است که کلیه چکش های سنگشکن کوبیت تولید شده توسط شرکت ممتاز سنگشکان از Ni Hard ، Hi Chrome یا Manganese ساخته شده و کلیه سندان ها از منگنز ساخته شده اند.یکی از دستگاه های سنگ شکن اولیه و ثانویه در معادنی از قبیل شن و ماسه،آهک،گچ  میباشد و باعث خردایش کانیهای نرم با ابعاد متوسط و تبدیل آنها به ریز دانه های ماسه،نخودی و بادامی  میباشد. که  دارای یک روتور اصلی میباشد که با دوران ۹۸۰ دور در دقیقه و برخورد سنگ به چکش ها و دیواره های دستگاه عملیات خردایش صورت میگیردچکش کوبیت در سنگ شکن های ضربه ای استفاده می شود ، سنگشکن های کوبیت برای خرد کردن در داخل سنگشکن در یک ردیف قرار می گیرند. وقتی خوراک وارد واحد خردایش می شود ، سنگها بسیار سخت به سندان کوبیت برخورد می کنند و بدین ترتیب عملیات خردایش توسط چکش Kubit انجام می شود.چکش کوبیت را می توان طبق مقیاس مورد استفاده قرار داد ، به عنوان مثال سنگ شکن کوبیت که از چکش 120 کوبیت استفاده می کند

  

"<yoastmark

 

 

کاربرد سنگ شکن کوبیت

این سنگ شکن بیشتر در معادن شن و ماسه کوهی و رودخانه ای و سنگ آهک با سختی پایین مورد استفاده قرار می گیرد.یکی از دلایل استفاده نکردن در معادن سنگ آهن و مس و کانی هایی با سختی بالا استهلاک بالای این نوع  می باشد. سنگ شکن کوبیت جهت خرد کردن مصالح کوهی و یا رودخانه ای در سایز های ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر به کار می روند. سنگ شکن کوبیت از یک روتور که دارای ۲ تا ۶ ردیف پره چکش است و با سرعت زیاد دوران می کند، تشکیل شده است. نقش پره های چکشی یا همان چکش کوبیت پرتاب قطعات بار ورودی (سنگ و مواد معدنی) به طرف جدار داخل سنگ شکن (سندان کوبیت یا بغل بند) است. با چرخش روتور و پرتاب سنگ ها به دیواره ها و سندان ها عمل خردایش صورت می پذیرد.

بر روی جداره سنگ شکن کوبیت تعدادی سپر آجر دار از آلیاژ های ضد سایش نصب شده است که نقش ضد مانع را ایفا می کنند و قطعات بار ورودی بر اثر برخورد با آنها خرد می شوند، سرعت حرکت پره ها ۱۵ تا ۵۰ دور در ثانیه است.درسنگ شکن دانه بندی بار خروجی به راحتی توسط سیستم رگلاژ  قابل تنظیم است. همچنین این نوع سنگ شکن ها دارای دو نوع هیدرولیکی (جک دار) و ساده ساخته شده است. و از نظر گنجایش خوراک ورودی و میزان تولید بر ساعت، در چند مدل مختلف ساخته می شوند که عبارتند از:

 • سنگ شکن کوبیت ۱۰۰
 • سنگ شکن کوبیت ۱۲۰
 • سنگ شکن کوبیت ۱۸۰
 • سنگشکن کوبیت ۲۴۰

سنگ شکن کوبیت 180

سنگ شکن های کوبیت برای خرد کردن به صورت ردیفی در داخل  آن قرار میگیرند . هنگامی که  مواد وارد مکان خرد شدن می شوند ، اجسام و سنگ های  بسیار سخت به سندان کوبیت برخورد می کنند و بدین ترتیب عملیات خردایش توسط چکش کوبیت انجام می شود.

سنگ شکن کوبیت 120

در این نوع از سنگ شکن ها ، سنگ ها از دهانه ورودی وارد شده و روی چکش های چرخان چرخش می کنند  و در مرحله اول مقدار اندکی خرد می شوند و مجددأ به اتاقک خرد کننده وارد می شوند و این مرحله دوباره تکرار می شود و این عمل تا زمانی که سنگ ها کامل خورد شده باشد ادامه می یابد وبعد از خرد شدن از دهانه خروجی خارج می شود .

قطعات مهم تشکیل دهنده سنگ شکن کوبیت

سنگ شکن کوبیت از قطعات مهمی مانند بدنه اصلی،شاسی،الکتروموتور،روتور،چکش،شوتهای خروجی و ورودی و… ساخته میشوند که هرکدام کارایی خاصی دارند.قطعاتی که در برابر سایش و ضربه هستند و بیشترین کاربرد را دارند از قبیل چکش و سندان و سقفی میباشند که در صورت استقاده از قطعات نامرغوب و غیراستاندارد میتواند آسیب جدی به سنگ شکن وارد آورد .از این سنگ شکن می توان در سخت های نسبتا سخت شن و ماسه رودخانه ای نیز استفاده کرد به شرط آنکه تمامی قطعات مصرفی از قبیل سندان،چکش،سقف از قطعات ضدسایش استفاده گردد تا طول عمر قطعه بالاتر رفته و استهلاک پایین بیاید.

الکتروموتور کوبیت در توان۷۵، ۹۰ و ۱۱۰ کیلووات با دور ۱۴۰۰ میباشد که با توجه به سنگینی وزن روتور کوبیت نباید از الکتروموتور ضعیف استفاده نمود زیرا بعد از مدتی کارکرد احتمال اینکه آسیب جدی به موتور برسد بالاست و باعث خسارت بالایی میشود.میزان قدرت روتور کوبیت در خردایش سنگ ها بسیار موثر میباشد و باید از متریال خوبی در روتور کوبیت استفاده نمود.مثلا ورق روتور باید با ضخامت ۶۰ میلیمتر باشد و شافت از نوع آلیاژی mo40 و نوع جوشکاری باید با co2 باشد.
سنگ شکن ضربه ای (چکش) یا اصطلاحاً کوبیت یکی از تجهیزات استخراج معدن است که در مرحله فرآوری مواد معدنی استفاده می شود و یکی از سنگ شکن ها است. سنگ شکن های چکش در سیمان ، شن و ماسه ، مواد شیمیایی ، متالورژی و سایر بخشهای صنعتی به طور گسترده ای برای خرد کردن مواد مختلف از جمله سنگ آهک ، سرباره ، کک ، زغال سنگ و سنگ معدن سخت استفاده می شود.

"<yoastmark

 

نحوه عملکرد سنگ شکن کوبیت 

یکی از قطعات کوبیت روتور است که روی آن چکش های مقاومی نصب شده است. با چرخش روتور گشتاوری زیاد به دلیل وزن سنگ شکن بوجود می‌آید. با آمدن سنگدانه ها و برخورد آن ها با چکش کوبیت با شتاب بسیار زیاد به طرف دیواره ای به اسم سندان پرتاب میشوند. بر روی سندان قطعات ضد سایش نصب شده است. با ورودی در اثر برخورد به سایز های کوچک خرد میشود. کارکرد روتور ، جنس و تعداد چکش ها و سندان ، زاویه قرارگیری اجزا نسبت به هم عوامل تاثیر گذاری در کارکرد کوبیت دارد.

این سنگ شکن به عنوان یکی از اصلی ترین دستگاه های معدنی برای تمامی خطوط تولید کارخانه های مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه ویژگی های مفید  بسیاری دارد که در اینجا به چند مورد از آنها اشاره می کنیم. روتور سنگین نسبت به بقیه  دستگاه ها که باعث کم شدن  مصرف انرژی و همچنین کاهش نوسان آمپر سنگ شکن کوبیت می شود. روتور دارای ۵ عدد پره از ورقST 52  به ضخامت ۸۰ میلی متر است. لوله بین روتور، لوله مانیسمان به ضخامت ۳۰ میلی متر است.

قطعات نگهدارنده چکش روتور در تمام سطوح ماشین کاری شده که علاوه بر بالانس بودن روتور، امکان جوشکاری مناسب را فراهم می کند که به نوبه خود باعث جلوگیری از شکست و ترکیدگی روتور و طولانی بودن عمر روتور می شود. شفت اصلی  از جنس فولاد فورچ MO 40 است. بلبرینگ استفاده شده mpz تجاری بلاروس است. بدنه دستگاه  از جنس فولاد منگنزی به ضخامت ۴۵ میلی متر است. دهانه ورودی دستگاه  مجهز به پرده پلاستیکی قابل تعویض است که مانع دستگاه سنگ به بیرون دستگاه می شود. دارای بوم و وبتچ تعمیراتی برای سهولت تعمیرات و تعویض چکش ها است.

مزایای سنگ شکن کوبیت

 • قدرت خرد شدن بالا
 • تولید چندین  ماده مناسب برای تولید آسفالت و بتن
 • نگهداری آسان
 • توانایی تنظیم چکش ها
 • توانایی تنظیم سندان ها
 • دسترسی آسان به قطعات یدکی

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر